Mideden kalbe – Su gibisin

Uyandığın her yeni güne merhABa derken, bu tatlı merhabanın içindeki ‘AB’;varlığa HAYat veren SU’ yu hatırlatıyor mu sana?

Varlık tabiatın olan bedeninin ortalama %60’ı su iken; toprak kabı su ile yoğrulmuş bedenini bir çiçek gibi suluyor musun?

Mideden kalbe - su gibisin

Bataklık ve çamur alanda hiç kirlenmeden kalabilen Lotus çiçeği gibi, mayası çamur olan insanın içindeki saf, bilge tarafının sulanması da SU’ya ve hakikatteki manasına bağlı…

O sebeple içindeki saf, bilge Lotus çiçeğine merhaba demek için, güne 1-2 su bardağı su ve sevgi sözcükleri ile başla…Malum sevgi sözcükleri duyan suyun ne de güzel şekillerle cevap verdiği araştırmalarca kanıtlanmış durumda.

Nihayetinde 2 hidrojen, 1 oksijenin aşkı olan Su’yu sabah aç karnına tüketmek oksijenin vücuttaki akışını da hızlandırmaya yardımcı olur. Bu durum metabolizmayı hızlandırır, vücudu temizler ve yeme iştahını azaltırken yaşama iştahını da artırabilir.

Nefsin can suyu olan Ruh un mis kokusu gibi; sabah aç karnına içilen su, nefes (ağız) kokusunu da önler. Ağız kokusunun temel sebebi hayatı ve besinleri iltihaplı sindirme problemidir.

Mideden kalbe - su gibisin

Mide asit problemi olan reflü, ülser, gastrit, şişkinlik, gaz gibi sindirim rahatsızlıklarında da suyun varlığı ve kullanım şekli çok önemlidir. Bu durumda yemekten hemen önce, yemek arası ve yemekten hemen sonrası su içmek uygun değilken; gün içinde tüketilen toplam su, vücut pH’ını dengeler. Asit gibi yakıcı duygu ve düşünceler vakti geldiğinde Can suyuyla şifalarınken, toksik öğeler de su ile vücuttan uzaklaştırılıp dengelenir.

Ruhun daralmış ‘kabz’ halini rahatlatan bir dost nefesi gibi bedenin bağırsaklarda yaşadığı kabızlığın da en önemli çözümü Su ile dostluğuna bağlıdır. Dostun sevgi sözcüklerinin kalbi yumuşatması gibi Su da; bağırsağın peristaltik hareketlerini artırırken aynı zamanda dışkının kıvamını yumuşatır.

Ruhun, duygusal toksik yükünün ani ve kontrolsüz arınma şekli nasıl ki tuzlu gözyaşıysa, vücudun toksik yükünün ani ve kontrolsüz çıktısı da ‘ishal’ halidir. İşte bu ishal hali sonucu başta sodyum ve potasyum olmak üzere vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymak gerekir. Ne hikmet ki buranın tedavisi de gözyaşı gibi tuzlu suda yani izotonik sodyum klorür olan serumda saklıdır…

Balon gibi içinin şiştiği durumlarda konuşmak, gözyaşı gibi ilaç ise; vücudunun şiştiği yani ödem topladığı durumlarda da ilacın yine Su’dur. Ödem; tuz ve su tüketimi arasındaki dengesizlikten kaynaklanır çoğu zaman. Vücudun homeostazisi yani iç dengesi Su ile sağlanırken ruhun iç dengesi de kendini sevmen ve kendini ifade etme şeklin ile yani kelimenle ilintilidir. Kendini ne kadar iyi ifade edip çokça konuşursan ve çokça su içersen yavaş yavaş sönmeye başladığını da gözlemlersin.

Mideden kalbe - su gibisin

Nefsin ateşinin ruhun sessizliğine galip geldiği, ruhun sükunetinin nefsin ateşini susturduğu zamanlar vardır. Kimi zaman ateşin suya kimi zaman da suyun ateşe boyun eğmesi gibidir vücuttaki işler de. Su, vücudun ateşini alırken, kimi zamanda ateşe yenik düşer, terlemeyle buhar olup toksik öğeleri vücuttan uzaklaştırır, vücut ısısını dengeler. Tüm metabolik faaliyetler, yakıt olarak suyu kullanır. Bu sebeple ortalama günlük 2-3 lt su ve hatta kg başına 33 ml su önerilir.

Su, HAYattır yani ve hayata konsantrasyonunuz Su’ya ve manasına bağlıdır. Hakikatini unutan insanın Öz’ünü  saf sevgiyle hatırlamasına; dikkat, konsantrasyon, unutkanlık ve hafıza problemi yaşayan insanın yine bol Su içmeye ihtiyacı vardır.

İçeride tüm metabolik faaliyetlerde aktif veya pasif rol üstlenen Su, immün sistemin de başrol oyuncusudur. Hasta olduğumuzda vücudun en çok ihtiyacı yine sudur. Su, yükselen ateşi düşürürken, vücudun susuzluğunu da alır. Ruh; manasına susuz kalıp, stresle yıkılmış immün sisteminin şifasını yine Öz’ünü sulamakla bulur.

Suyun güzelliği ve vücuttaki tezahürü anlatmakla bitmez lakin kapanışı anne sütünü artırmanın en etkili yolunun bol su içmek olduğunu hatırlatarak yapalım. Malum yaratılıştaki saf sevginin tabiat bebeğini Su ile beslemesi gibi, ‘ Su anamdır ‘ sözüne işaret edelim.

Mideden kalbe - su gibisin

Sözün özü; Öz’ünün beden toprağını Su ve Sevgi ile Sulamayı unutma…

Su için kullandığımız anahtar kelimelere dikkatinizi çekmek isterim yazı kendini tamamlarken.

 ‘Ab, hayat, toprak, çamur, lotus çiçeği, saf, bilge, 2 Hidrojen & 1 Oksijen, can suyu, ruh, nefes, denge, vakit, gözyaşı, sevgi, ateş, kelime, sükunet, Öz…’

Kelimelerin melodisine bir şarkı sözü eşlik etsin ve Su kendi kendini anlatmaya devam etsin.

                               Su gibisin,

                                         Su gibisin….

                                                 Ruhuma HAYat veren Sensin.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir