Mudra’ların gücü

Parmaklarımızın ucunda duran şifa kanalımızla tanıştırmak istiyorum sizi; Mudralar…

Sanskrit dilinde Mudra (मुद्रा, mudrā) mühür, işaret anlamına gelir. Fakat anlamı çok daha da derindir. Mudra’lar özel kutsal jestler, parmakların özel bir pozisyonu, beden ve ruhu etkileyebilecek özel bir enerji konfigürasyonudur. Stres ve ağrıyı gidermede yardımcı olur, gerginliği giderir, toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Mudra’ların amacı sadece bedenin sağlığını korumaktan ziyade, aynı zamanda insan bilincinin yükselmesi için de çalışır. Bizim ellerimizde yüksek derecede aktif enerjik noktalar var ve parmaklarımız belirli bir enerji kanallarıyla bağlantılıdır.

Her parmak 5 elementin birini temsil ediyor. Başparmak Ateş elementi, İşaret parmağı Hava elementi, Orta parmak Eter elementi, Yüzük parmağı Toprak elementi ve Serçe parmak ise Su elementini temsil ediyor. Ayrıca her parmağın ayrı anlamı vardır. Başparmak sevgi, irade, mantık ve insan egosu ile ilişkilidir. İşaret parmağı iktidar, şehvet, kendine güven, bilgi ve bilgelik ile ilişkili. Orta parmak hayatında bir denge oluşturur, sabır ve duyuları kontrol yeteneği ile bağlantılıdır. Yüzük parmağı sağlık, hayat enerjisi ve aktivitesi ile bağlantılı. Serçe parmak ise yaratıcılık, güzellikleri görme ve yetenek ile ilişkilidir.

Renk Terapide, Mudralar terapötik tedavi destekçisidir. Enerjiyi dengelemek için öncelikle yin yang mudralar kullanılır. Birikmiş enerjileri öncelikle temizlenme ve arınma ile dağıtırız. Seans sırasında terapistinizin gösterdiği özel yin ve yang mudraları ile bir yarım saatlik çalışma yapılır. Her mudranın özel bir enerjisi ve titreşimi vardır. Her Mudra çalışılırken Renk Solunumu eşlik eder. Kök çakradan Tepe Çakraya kadar çalışırken Mudralar konsantrasyon gücümüzü arttırır. Meditasyon yaparken Yin Yang Mudralar oldukça destekleyicidir.

Her mudra farklı bir bağlantı kurar ve bu yüzden vücut, zihin ve prana üzerinde kendine uygun bir etkide bulunur. Bu yapılması kolay ama güçlü mudralar vücut içinde kilitlenmiş enerjiyi serbest bırakırlar ve kadim tıp alimleri tarafından kulak ağrısından kalp hastalığına kadar çok çeşitli rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılmışlardır. Ellerde kapalı bir devre meydana getirerek, vücutta toplanan, biriken enerjilerin temizlenmesi ve toparlanması için günde yarım saatlik çalışma yeterlidir.

Tek el ile yapılan Mudralara; Asamyuka, iki elle yapılan bağlantılı ve akıcı Mudralara; Samyuka adı verilir. Mudralar bizim enerji santrallerimizdir, bedeni ve beyni yansıtırlar. Her bir parmağın bir çakra ve meridyen bağlantısı vardır. Dokunma duyusu, beynimize en hızlı iletilen duyularımızdan birisidir. Ellerimizdeki dokunma reseptörlerinin sayısı 17.000 civarındadır. Parmak uçlarımızdaki reseptörlerin dağılımı ise santimetre başına 2500 adet reseptör konumlanacak şekilde yerleşmiştir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir