Şamanizm ve Holistik Şifa

Son yıllarda özellikle “New Age” akımı ile birlikte Şamanizm’e bir dönüş başladı. Hatta bazı doktorlar tedavilerinde bazı şaman yöntemlerini kullanmaya başladılar. Mesela ünlü doktor Mehmet Öz de bunlardan biridir. Bir anlamda güzel bir şey bu fakat bir anlamda kötü. Neden kötü olsun ki diyeceksiniz; kötü dememin sebebi çok fazla bilgi kirliliği ve Şamanizm ile alakalı olmayan bilgilerin ve öğretilerin de paylaşıldığı bir ortam olması.

Kirli bilgi ile temiz olanı ayırt etmek gittikçe zorlaşıyor. Her önüne çıkan bir şaman bilgisi öğretiyor veya bununla ilgili bir kitap yazıyor. Ama aslında zahiri kısmında takılıyorlar. Çünkü Şamanizm’in batıni kısmı her bireyin ulaşabileceği bir kısım değil. Çaba, emek, tekamül ve yaşam stilinin tamamen değişmesini gerektiriyor. Ruhsal İdare Merkezince de aslında gerçekten hak edene veriliyor. Ve tabi ki doğuştan gelen yetenek de bu konuda sizlere yardımcı oluyor.

Şamanizm nedir; önce biraz ondan bahsetmek istiyorum sizlere. Çünkü interneti açtığınızda ve Şamanizm nedir; dediğinizde maalesef yine yanlış bilgiler çoğunlukta karşınıza çıkıyor. Şamanizm inancını putperestlik olarak nitelendiren bir güruh var. Şamanizm’de Gök Tanrı inancı hakimdir ve doğanın da ruhları olduğuna inanırlar. Türklerin Müslümanlıktan önceki inanç sistemi de Şamanizmdir.

Şamanizm ve Holistik Şifa

Şamanlar; yaşadıkları çevreye oldukça kıymet verirler. Şamanlar, bir din görevlisi, şifacı ya da büyücü olarak tanımlanabilir. Öteki alem ile temasa geçebilen hassas kişilerdir. Genelde medyumsal yetenekleri olan kişilerin bazılarında Şaman yetenekleri de olabilmektedir. Mesela Holistik Sağlık aslında Şamanlar tarafından uygulanan ve menşei Şamanizm olan bir şifa sistemidir. Bütün şifa sistemlerinin en tepesinde yer alır. Fiziksel ve ruhsal arınma ve tedavi yöntemlerini içerir.

Günümüz Holistik Terapi uygulamalarında bu tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Hatta hala bazı kabileler bu şaman inancını taşımakta ve bu tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar. Müslümanlıkta ise Sufilerin (Tasavvuf Ehlilerinde) Holistik Şifa yetenekleri vardı ve sık sık bunu kullanırlardı. Keza peygamberler ve ermişlerin de Holistik Şifa yetenekleri vardı. Hz. Muhammed’in ameliyatı holistik anlamda ruhsal bir ameliyattı. Aslında baktığınız Şamanizm ile Tasavvuf’un birbirine uzak olmadığını keşfedeceksiniz. İslam inancı maalesef şuan zahiri (şekilsel) kısmında oyalandığı için çoğu insan bu duruma karşı çıkıyor. Fakat mesele batıni de!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir