Deniz Orhan

1992 yılında Adana’da doğdum. İlk ve orta öğretim dönemimde, ailevi bazı sebeplerle 8 farklı okul değiştirdiğim için isimlerini tek tek yazmıyorum. Rize Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitim hayatıma Çukurova Üniversitesi İngilizce Ekonometri bölümü ile devam ettim.

2017 yılında, okuduğum bölümle ilgili bir iş yapmak istemediğimi anladım ve hayatın, hepimize dayatıldığını düşündüğüm, yaşamak zorunda olduğumuzu sandığımız formundan çıkıp, deneyimleyerek öğrenme yolunu seçtim. Bu yolda, pek çok farklı sektöründe çalışıp, insanlarla tanışıp, imkanlarım dahilinde gezip görerek hissettiğim özgürlüğü yaşamayı öğrendim.

Deneyimlerle edindiğim, farklı açılardan bakabilme yetisi sayesinde hayatı, amacı, nedeni, nasılı sorgulamanın, araştırmanın ve kendi cevaplarını bulmanın hazzını yaşadım, yaşıyorum. Artık bana dayatılanlar yerine, önce nedenlerini öğrenip sonra seçimlerimi yapmak için çabalıyorum.

Bunu farkındalığın öğretilebilecek, anlatılabilecek bir kavram olduğunu ve insanda davranış değişikliği gerektirdiğini düşünüyorum. Şimdi bir misyonum var, anladıklarımı doğru anlatabilmek, herkesin yaşam yolunda ilerlerken kendi seçimlerini yapabilme özgürlüğüne katkıda bulunabilmek…

Artık Didim’de yaşıyorum ve burada bir vegan cafe açma aşamasındayım. Sloganım ‘Başka bir dünya mümkün!’  Bu arada kendim de bir vegan olarak yeryüzüne saygı duyuyor ve üzerinde yaşayan tüm varlıkların haklarını korumak için aktif bir şekilde çalışıyorum. ‘Yeryüzüne Özgürlük!’ fikrinin tüm zihinlerde çınlamasını diliyorum.

Yazarımıza ait tüm yazılar;

Deniz Orhan