Gönül İlmi

Günlük olaylardan sonra, toplanıp ”Gönül”den konuşalım. Gönül, fiziki olanın ötesindeki derin hislere aittir.

Gönül, kalpte hissedildiği varsayılan duyguların; sevgilerin, ani dileklerin, inanışların, iç dünyamıza dair  titreşimlerin yeridir.

Gönül İlmi

Gönül; narindir, hatırdır, vefadır, bir anlamda; yürekte yanılmayan duyuları işletir. Ruhanidir. Kimi zaman, bir kitaptır, gözlerden okunur.

Gönül  alınır, gönül verilir, gönül kırılır, gönül yarası açılır, gönül bağı kurulur, gönlünce olsun denilir, gönlümden geçmişti  denilir. Hatırı incinince; “gönül koydum” denilir. Gönül dili vardır, gönülden gönüle.

Ayni zamanda gönül, ‘seziş’tir. O seziş ki, insana, “gönlüme doğmuştu” dedirtir.

Bu  manevi kıble, uçsuz bucaksız bir derya sayıldığı için, Tasavvuf, gönüller ilmi’dir. Tasavvufi yönden; gönül de, kalp de, kör inançla hiç ilgisi bulunmayan dönüştürücü bir tür Gnosis’in, ‘kutsal sayılan sezgisel bilgi’nin tecelli yeridir.

İman esasları, bir ağacın kökünü besleyen toprağa benzer. Öz bilgisi de, ağacı olgunlaştıran güneş ışığıdır. ”Benim inancım” dediğini hissedebilmek, kendini bil’mek. Gönül gözünü açarak, tefekkürle aleme nazar edebilmek.

Latince “Nosce Te İpsum.” Yunanca “Gnothi Seauton.” ”Kendini Bil”; Uzay-Zaman’ın ötesinde bir aydınlanma olgusuna hazırlanılması gereğinin ifadesidir.

Standart ve edilgen bir inancın, sezgi ve tefekkürden gelen batıni bilgi ile, gönülde elde edilen inanca dönüştürülmesi, ise; marifettir, irfandır, gönül ilmidir.

Gönül göğünüzü yüce tecellinin güzelliği aydınlatsın.

Ferda Ercan Uyulan.

www.facebook.com/okultizmveenerji

www.facebook.com/karanliginmesaji

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Tali
Yönetici
9 Temmuz 2023 14:56

Marifeti bilenlerden olmak dileğiyle… Teşekkür ederim Ferda Hanım…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x