Hayır Demeyi Öğren

Bir çok kişinin en büyük sorunu “hayır” diyememek. Hayır demekte çok zorlanıyorsunuz, hayır demeye utanıyorsunuz. Hayır derseniz karşınızdaki insanların kırılacaklarını düşünüyorsunuz. Bir çok durumda, sırf başkaları istiyor diye, kendi isteğinizi ikinci plana atarak, “Evet” diyorsunuz. İnsanlar üzülmesinler, kırılmasınlar. Peki bu arada siz ve sizin öncelikleriniz ne oluyor? Neden kendinizi sürekli arka  plana atıyorsunuz? Neden öncelik hep başka insanların mutluluğunda? Kendinize bu soruları hiç sormadan otomatikleşmiş bir cevap “Evet!”. Üzerinde düşünülmeden ve aslında zoraki!. Ama, çoğu zaman, bunu kendinize bile itiraf etmiyorsunuz. Çünkü size öğretilmiş olan; önceliği kendinize tanımanın hem çok ayıp hem de  bencillik olduğu.

Kendine güveni olan, kendini seven ve etraftan sevgi ve onay görmeye ihtiyacı olmayan insanlar, rahatça hayır derler. Onlar, kendi mutluluklarının önceliğini düşünürler. Tabii ki sorumluluklarınızı yerine getirmekten kaçınmanızı önermiyorum. Ama çoğu zaman hiç de istemediğiniz halde istemediğiniz insanlarla istemediğiniz yerlere gitmek zorunda kaldığınızı. Ya da yine sırf hayır diyemediğiniz için iş hayatınızda hiç de sizin sorumluluğunuz olmayan bir sürü işin sırtınıza yüklendiğini ve bunun gibi daha tatsız bir çok şey yaşadığınızı biliyorum.

hayır demeyi öğren

Şunu bir düşünün, istemediğiniz halde evet diyerek, karşınızdaki insana yalan söylemiş olmuyor musunuz? Haydi kabul etmeniz için biraz hafifleteyim, en azından, dürüst davranmamış oluyorsunuz.

Hayatı daha neşeli, kendinize güvenli ve mutlu yaşamak istiyorsanız, hayır demenin ayıp olduğu düşüncesinden vazgeçmek zorundasınız. Artık kendi seçimlerinize, kendi mutluluğunuza öncelik tanımayı öğrenmenizin zamanı geldi. Bir kere deneyin, göreceksiniz, kimse kahrolmayacak, dünya yıkılmayacak. Üstelik, aslında çok fazla düşünmek zorunda da değilsiniz. Yalnızca  maskenizi çıkartın, tam olarak neden istemediğinizi anlatın, duygularınızı ifade edin ve hayır deyin.  Unutmayın karşınızdaki de aynı sizin gibi bir insan, ne demek istediğinizi kesinlikle anlayacaktır.

Bir kez hayır diyebildikten sonra, göreceksiniz ki omuzlarınız dikleşecek. Kendinize güveniniz yavaş yavaş gelmeye başlayacak. Sonra bir kez daha, bir kez daha “Hayır istemiyorum.” “Hayır başka işim var.” “Hayır bunu yapamam kusura bakmayın.” Ve gitgide güçleneceksiniz. Kimseyi kaybedeceğim diye korkmayın. Unutmayın hayatınızdan yalnızca, çıkması gerekenler insanlar çıkar. Ve onlar, siz hayır deseniz de, demeseniz de çıkacakladır. Korkmayın ve rahatça söyleyin.

İstemediklerinize hayır!, Hayatı istediğiniz gibi yaşamaya evet!.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x