Ayşegül Savaş
Ayşegül SAVAŞ

1972-Ankara Doğumlu, bir çocuk annesi…

1993-Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Oyunculuk Ana Sanat dalından mezun oldu. Daha okul yıllarındayken aldığı eğitim gereği, Yoga, Meditasyon,Eskrim gibi eğitimleri uzman eğitimcilerden o yıllarda alarak bu alanla tanıştı. Mezun olduktan sonra, uzun yıllar Devlet Tiyatrolarında Oyuncu olarak görev aldı. Antalya Devlet Opera ve Balesinin kimi eserlerinde yönetmen yardımcılığı yaptı. Meslek kariyerine, Mersin Üniversitesi G.S.F Öğretim Görevlisi olarak çalışarak devam etti. Sanat Terapisi üzerinde özel Eğitim ve sertifikalar alarak çocuklar üzerine Yaratıcı Drama Eğitmeni olarak çalıştı. İstanbul da bir süreliğini Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi Sanat Koordinatörlüğünü yaptı.

2010 yılının Şubat ayında Antalya’nın sevimli bir kasabası olan Kaş’a yerleşti. Yine çocuklardan kopamadı ve Demre ilçesine bağlı bir ilköğretim okulunda Yaratıcı Drama derslerine girdi. Doksana yakın öğrenci ile bir yıl boyunca çalıştı. Aynı yıl Kaş Gökçeören köyü İzne mahallesindeki kapıları kapanmış eski bir ilköğretim okulunun yeniden yapılandırılmasında gönüllü olarak çalıştı. Eski okul binası on dönümlük Badem ağaçları ile çevrili bu okulun, Sanatsal  atölyelerinin oluşturulmasında ve restorasyonunda çalıştı. Bu sırada tanıştığı Ağaç Yakma Sanatı ile bir uzun kış geçirdi, Kalkan Kültür Evinde bir Ağaç Yakma sergisi düzenledi. Elliye yakın ahşap Ağaç Yakma işler ile bu eski Osmanlı Sanatının geçmişini yad etti. Ağaç Yakmalar renklenirken bir bir, kimilerinin evlerinde, odalarında, mutfaklarında birer objeye, özel tasarımlara dönüştü. Kaş’ın 800 metre yukarılarında bir köye yerleşerek çalışmalarını Eski Okul binasının restore işleriyle bütünleştirdi. Bu sırada yakınlaştığı Renk kavramı onu Color Therapy  (renklerle terapi) ile tanıştırdı. Öğrencilik yıllarında öğrendiği Kundalini Meditasyon çalışma biçimini tekrar uygulamaya ve renklerin gizemli dünyalarına yönelmeye başladı. Aynı yıl kışın, Kanada’nın Ottawa şehrinden metaterapik seans alarak, tam 6 ay bu alanda çalıştı. İnternational Metapysics of Special  Acamedmy  ile yolları kesişti. Bioenerji ve Color Therapy üzerine bir yılı aşan eğitimi tamamlayarak, sertifika almaya ve Renk Terapisti olmaya niyet etti. Hollandalı Biyoenerji uzmanı Maher’den eğitim süresince uygulamalı Kral Dokunuşu Şifa yöntemini öğrendi. Nepal Pokhara’da kaldığı süre içinde de Renk Masaj ve Ayurvedik Masaj üzerine kendini geliştirme fırsatı buldu. Color Therapy Eğitimi boyunca Bach Çiçek Terapisi ve Aura-soma şifa terapilerinden yardımcı dersler aldı.

Eski Okul restorasyonunun sonunda, Mektephan’da (yeni adı ile) adı ile alternatif turizme, sanatla iç içe, farklı terapi yöntemleri ile dolu yepyeni atölyeler açmayı hedefledi. Halen Mektephan’da Renk Terapi uzmanı olarak çalışmakta her yaz Renklere yakın, rengârenk yaşayan dostlara yeni seans ve çalışmalarına devam etmekte ve Kuraldışı Dergisinde her ay okuyucuları ile buluşmaktadır.

Yazarımıza ait tüm yazılar;

Ayşegül Savaş