Nodira Güçsav
Nodira İbrahim Güçsav

10 Haziran 1974 senesinde Özbekistan’ın Harzem İlinde doğdum. Tüm çocuklar resim yapmayı, belki de bazıları kitap okumayı sever ama bende bunlar aşırıya kaçtığından gözlerim bozulmaması için ebeveynlerimi bazen kitap okuma yasağı koymalarına; malzeme olmadığında elime geçen her şeyle denk gelen her yere resim yaptığım için, her hafta 40 sayfalık resim albümü ve kutu kutu guaj hem de sulu boya almak zorunda bırakıyordum.

Meslek seçmeye geldikçe ise biyoloji araştırmacısı olmayı seçtim. Çünkü resim ve edebiyat ruh işleri olduğu, aklım için ise doğa bilgisi lazım olduğu kararına gelmiştim orta okulu bitirdiğimde.

Harzem Devlet Üniversitesinde Biyoloji öğretmenliği okudum, 2004 senesinde Hidrobiyoloji alanında doktorluk yaptım. Aral gölünde ve Özbekistan’daki başka tuz göllerinde araştırma projelerine katıldıktan sonra, Amerika, Belçika, Rusya, Tayland, Çin devletlerinde stajlar, konferanslar, ortak proje çalışmalarında bulundum. Özbekistan Fenler Akademisinin Zooloji Enstitüsünde araştırmacı olarak çalışmakla beraber, çocukluktan tutkum olan sanat ve edebiyatla ilgili çalışmalarımı da sürdürdüm. Çünkü yaşamak için, mutlu olmak için gücü çocuklarımdan ve onlar kadar değerli resim yapmak ve yazı yazmak gibi işlerden alabiliyordum. Hiçbir dönem resimden uzak kalamadım, çocuklarım küçükken de göller, çöller, dağlarda araştırmalarda olduğumda da metropollerin apartmanında yaşadığımda da dağ başındaki yazlıkta da ve hatta bilimsel konferans ya da seminerlerde, toplantılarda oturduğum anlarda bile küçük kâğıtlara konuşmacıların portrelerini yapardım…

İlk kişisel sergim 1999 senesinde Harzem Medya Evinde oldu, 2001 senesinde Taşkent’te Hindistan Elçihanesinin kültür evinde gerçekleşti. Duru görü, rüyalar, hayaller tablolarım ve yazılarım için ilham kaynağı olmuştur. Ve tabi ki bilimsel olarak bilmenin yolu belki de yok olsa da aklıma yatkın cevaplar oluşturmak için sürekli araştırmalar yaptım ruhsallık, ezoterizm, mistizm, kişisel gelişim, Şamanizm, inançlar konularında. O dönemlerden itibaren birçok kişisel sergilerim olmakta (Özbekistan, Türkiye, Çin).

2008 yılında Türkiye’de yerleşmeye karar verdim, vizyonumun genişlemesi, deneyimlerimin artması gibi ihtiyaçlarımın dayatmasıyla birçok zorluklara rağmen bunu gerçekleştirdim.

Türkiye’deki kişisel sergilerim Taksim sanat galerisinde (2009, İstanbul), Antalya AnSAN’da (2010), İzmir Sanat galerisinde (2010), Konya Sanat galerisinde (2010) vs. birçok galerilerde gerçekleşti.

İlk kitabım ‘Hilal ile sohbetler’ Özbekistan’da, ikinci kitabım ‘Ölenler kuş olurlar’ Türkiye’de yayınlandı.

Şu anda İzmir’de, heykeltıraş ve şaman eşimle kurduğumuz Şahmaran Sanat atölyesinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Zamanla, bize ait arsada Mitoloji, Ruhsallık ve Şamanizmle ilgili kütüphane oluşturmak gibi amacımıza yönelik ve hafta sonları ‘ateş başında sohbetler’, sanatsal etkinlikler yapabileceğimiz ortam yaratmak için çabalıyoruz.

İki oğlum: Muradım, Mansur’um ve Gözel Umay adında kızım var ve şu anda annelerinin yerinde olmaktan mutluluk duymakta olduğum daha iki çocuğum var (Şerif, Zeynep).

20 sene önce günlük olarak başlattığım ve dönem dönem yazmayı sürdürdüğüm ‘İki Dünya Arasındaki Kapılar’ kitabım yayına hazırlanma aşamasındadır.

Yazarımıza ait tüm yazılar;

Nodira İbrahim Güçsav