In Lak’ech Ala K’in

Yuvaya Yolculuk Dergisi için hazırladığım ilk yazıyı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Ve öncelikle sizi “In Lak’ech Ala K’in” ile selamlamak istiyorum. Gönlümden akan cümleleri burada paylaşarak, Kryon tarafından ilham verilmiş ve Lee Carroll tarafından yazılmış “Yuvaya Yolculuk” isimli rehber kitabı da bu vesile ile anmış olacağım. 7 melek, 7 renk. Ve her şey birbirine bağlı…

In Lak’ech Ala K'in

Bu yazımda size “In Lak’ech Ala K’in” selamının manasını açıklayacağım. Bu sevgi dolu bir anahtardır. Mayalardan günümüze kadar gelen bir hediyedir. Anlamı “sen başka bir bensin” demektir. Yani seni görüyorum senin ben olduğunu biliyorum ve seni sonsuz bir sevgi ile selamlıyorum. Sana yapacağım her şeyi kendime yapmış sayarım çünkü sen benim başka bir vehçemsin, benden ayrı değilsin. Biz 1’iz, bunu biliyorum, sana hatırlatıyorum, senin de bunu bildiğimi bilmeni istiyorum.

Ellerimiz kalbimiz üzerindeyken özümüzden gelen sevgi ile karşımızdakine bu selamı verirsek, -ki bu bir insan da olabilir, bir ağaç, bir kuş ya da güneş- bu yasayı yaşıyor ve yaşatıyor oluruz, şükran duygumuzu ifade etmiş oluruz. Ve bu öğreti kullanıldıkça yaşam şekli haline gelir, kullanılan bu yasa basit bir selamlamanın çok ötesindedir. Karşılaştığımız her şeyin “bizim farklı bir suretimiz” olduğunu gönlümüzden gelerek dile getirdiğimizde bir sorumluluk altına gireriz ve bu da bir yaşam şekli haline gelir. Dünya’nın bu zamanında eski dostlarımızdan bize kalan -bizden bize gelen, kendimize armağan ettiğimiz- bu özel hediyeleri sahiplendikçe özelliklerine ve güzelliklerine vakıf olur ve herkesin kardeş olduğunu bildiği, hatırladığı bir dünyada yaşar hale geliriz. Bağımızı, 1 olduğumuzu hatırlar ve kendimize kötülük etmeyi bırakır, mutlak sevgi frekansına günden güne usulca uyumlanır hale geliriz.

Doğu Hindistan için Namaste, Kuzey Amerika Halkı’nın Lakota dili ile sunduğu Mitákuye Oyásin de İn Lak’ech Ala K’in ile oldukça benzer bir anlamlar içerir. Benim kalbimin bu yasayı seçmesinin nedeni, bana geliş şekli oldu. Ne zaman ki adımı soy adımı tırnak işaretleri ile ayırarak yazmaya başladım, o zaman çıktı karşıma bu yasa tüm sıcaklığıyla, Maya’larla ilk defa bir’lik yasasının bu selamlaması aracılığı ile tanışmış ve kucaklaşmış oldum.

Evde, otobüste, iş yerinde, sana yol vermeyen o arabanın şoförüne, marketteki kasiyere, sahilde çimlere uzandığın o güzel saatlerde, yanından geçen herkese, köşedeki ağaca, başının onlarca metre üzerinden geçen o kuşa, kaldırım taşına, o yavaşça gök yüzünde süzülen buluta; In Lak’ech Ala K’in demeyi unutma. Biz 1 olduğumuzun ne kadar bilincinde olursak ve bu öğretiyi hayatımızda ne kadar yoğun kullanırsak kolektif bilince de o kadar katkı sağlamış oluruz, muhteşem bir dönüşümün tohumlarını sulamak gibi…

Sizi In Lak’ech Ala K’in diyerek selamlıyorum ve yazımı harika bir söz ile bitirmek istiyorum. Bizler sonsuz seviliyoruz ve sizi sonsuz seviyorum.

Sen ve ben. Biz biriz. Senin canını acıtamam kendimi yaralamadan…

                                                                                   -Mahatma Gandhi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

3 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir